Også

Kinesisk super tidlig mirakel - poteter "Kiranda": beskrivelse og bilde av sorten

Kinesisk super tidlig mirakel - poteter


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kiranda, også kalt det kinesiske miraklet, er en utrolig tidlig potettsort som er ideell for regioner med varme, tørre somre. Knollene vokser veldig raskt, utbyttet gleder selv uerfarne gartnere.

Poteten er ikke inkludert i statsregisteret, men er godt kjent blant amatører som villig bytter frø. Finn ut alt om potetsorten "Kiranda" - bilder, beskrivelser og anbefalinger for jordbruksteknologi.

Poteter "Kiranda": beskrivelse og bilde av sorten

VariantnavnKiranda
generelle egenskaperveldig tidlig variasjon med veldig store knoller, motstandsdyktig mot tørke, i varme regioner gir to høster per sesong
Modningstid50 dager
Stivelsesinnhold12-16%
Masse av salgbare knoller200-250 gr
Antall knoller i busken20-30
Utbytte115-320 c / ha
Forbrukeregenskapernormal smak, litt myk, egnet for steking, salater og supper, blir ikke mørkere
Holder kvalitet95%
Skrellfargegul
Massefargelys gul
Foretrukne voksende regionerjord og klima
Sykdomsresistenssorten er motstandsdyktig mot kreft, nematoder, skorpe og virus, litt utsatt for sen rødme
Voksende funksjonerspiring og ekstra vanning er ønskelig, i varmen kan det ikke blomstre
Opphavsmannukjent, antas å være opprinnelig fra Kina, muligens GMO

Bildet vil utfylle egenskapene til Kiranda-potetene:

Rotkarakteristikk

Potet "Kiranda" tilhører de veldig tidlige bordvarianter. Knollene modnes innen 50 dager etter planting. Denne tidlige modenheten er ideell for sørlige regioner. Når de er høstet, kan de høstede knollene lagres godt.

Busker av middels størrelse, moderat spredning, middels dannelse av grønn masse. Bladene er mørkegrønne, mellomstore, enkle, med litt bølgede kanter og tydelig markerte årer. Corolla kompakt, samlet fra store lys lilla blomster. Blomstrende fattig, i en spesielt varm sommer kan det hende at corollas ikke dannes, dette påvirker ikke bindingen av knoller. Lav bærdannelse.

Rotsystemet er veldig kraftig, det dannes minst 20 poteter under hver busk. Spesielt frodige busker kan produsere 30 faste rotvekster.

Det særegne med den super-tidlige potetsorten "Kiranda" er evnen til å variere kvaliteten avhengig av klimasoner og vekstforhold. Massen skifter farge fra krem ​​til gulkan skallet være tettere eller veldig tynt. På fruktbare jordarter blir knollene store og jevne, på fattige jordarter blir de mindre og endrer form.

Variasjon lite utsatt for sykdom... Det påvirkes ikke av potetkreps, gylden cyste nematode, vanlig skorpe. Knollene viser god motstandsdyktighet mot virus og soppsykdommer, lider sjelden av sen rødme eller fusarium, selv om det noen ganger kan være nødvendig å bruke soppdrepende midler.

Kiranda har en behagelig, balansert smak. Knollene er ikke tørre, ikke vannet, delikat lysegult kjøtt blir ikke mørkt under kutting og tilberedning. Moderat stivelsesinnhold tillater ikke poteter å koke, rotgrønnsaker kan stekes, stuves, fylles, bakt, friteres.

Variasjon egnet for industriell tilberedning av halvfabrikata: frosne pommes frites, grønnsaksblandinger eller suppedressinger.

Opprinnelse

Kiranda potetsort har en uvanlig historie. Den første knollen ble brakt til Ukraina i 1993... Avlsarbeid ble planlagt på forsøksfelt i Donetsk-regionen, initiert av et stort kinesisk selskap.

Prosjektet mislyktes imidlertid, kineserne forlot og forlot feltene med det sådd materialet. Noen av potetene ble samlet inn av lokale potetforskere.

De plantede knollene ga en rikelig høst, som ble grunnlaget for den fremtidige Kiranda-sorten. Navnet på sorten står for kinesisk Early Davydova (med navnet forskeren som tok opp studien av poteter).

Variasjon har ikke mottatt offisiell anerkjennelse, er det ikke inkludert i statlige registre... Poteter er imidlertid utbredt blant bønder og amatørgartnere. De bytter aktivt frømateriale og fortsetter Kirandas triumfmarsj gjennom åkrene og hagene i forskjellige land.

Godt egnet for private husholdninger og gårder, og er bra for salg eller tilberedning av en rekke retter. Det anbefales å vokse i regioner med varme og tørre somre. Poteter er populære sør i Ukraina og i Krasnodar-territoriet.

Fordeler og ulemper

De viktigste fordelene med sorten inkluderer:

  • god smak av rotvekster;
  • høy produktivitet;
  • veldig tidlig modning;
  • motstand mot varme og tørke;
  • toleranse for ugunstige værforhold;
  • å plante på dårlig eller leireholdig jord er mulig;
  • frømateriale degenererer ikke;
  • motstand mot de fleste typiske sykdommer;
  • høsten er godt bevart.

Ulempene inkluderer ujevne knoller... Under bushen, i tillegg til vakre og jevne poteter, modnes knollformede eller små.

Produktivitet er en av hovedindikatorene ved dyrking av poteter. Sammenlign denne egenskapen til Kiranda-sorten med andre sorter:

VariantnavnUtbytte
Gala400 c / ha
Grenada600 c / ha
Innovatør320-330 c / ha
Melodi180-640 c / ha
Vertinne180-380 c / ha
Artemis230-350 c / ha
Ariel220-490 c / ha
Vector670 c / ha
Mozart200-330 c / ha
Borovichok200-250 c / ha

Voksende funksjoner

Poteter plantet i bakken i april, på dette tidspunktet lagrer jorden tilstrekkelig fuktighet. Buskene plasseres i en avstand på 30-35 cm med en radavstand på 75 cm. Humus eller treaske kan spres over hullene.

For sesongen du trenger Spud planting 2-3 ganger, og danner høye rygger... Mulching av radavstandene vil redde deg fra ugress.

For å øke avlingene anbefales drypp vanning. Hvis den ikke er der, anbefales det å vanne plantingene 1-2 ganger på vanlig måte. Du kan øke avlingene med gjødsel, helst organisk. Fortynnet mullein eller fugleskitt vil gjøre. Les om når og hvordan man gjødsler poteter, hvordan man bruker gjødsling når man planter, i separate artikler.

Vi gjør deg oppmerksom på nyttig informasjon om andre metoder for dyrking av poteter: nederlandsk teknologi, så vel som i fat og poser.

Når du høster, bør du fokusere på tilstanden til toppene. Så snart det begynner å falme, er det på tide å grave opp knollene. Noen dager før høsting anbefales det å kutte av alle greenene..

Etter graving tørker potetene godt på grensen eller under et baldakin. Den høstede avlingen sorteres, selv mellomstore knoller sorteres for videre planting. Såmateriale er ikke gjenstand for degenerering, fornyelse vil ikke ta mange år.

Tabellen nedenfor viser indikatorer for egenskaper som knollens markedsførbare masse og prosentandelen av å holde kvaliteten på poteter av forskjellige varianter, til sammenligning:

VariantnavnVekt på salgbare knoller (gram)Holder kvalitet
Sifra110-15094%
Serpanok85-14594%
Lady Claire85-11095%
Veneta67-9587%
Lorch90-12096%
Vertinne100-18095%
Labella80-10098%
Riviera100-18094%

Oppbevaring av poteter inkluderer ikke kompliserte aktiviteter. Du må huske reglene for lagring om vinteren, velge et godt sted og huske tidspunktet.

Sykdommer og skadedyr

Potetsort "Kiranda" pålitelig beskyttet mot mange farlige sykdommer: potetkreps, cyste nematode, vanlig skorpe, verticillose, alternaria, forskjellige bakterier og virus. Tidlig modning tillater høsting før massive utbrudd av senbrann. Som et forebyggende tiltak kan planting behandles en gang med ethvert medisinsk preparat.

I varme klima blir potetplater påvirket av bladlus, edderkoppmidd. Knoller kan angripes av klikkbiller. Behandling av frømateriale og pre-planting av jordbehandling med insektmidler vil kunne sikre plantingenes sikkerhet. Treaske som føres inn i hullene, vil være en god beskyttelse mot skadedyr.

"Kiranda" er ekte finn for de fleste sørlige regioner... Kulturen tåler varme og tørke uten å redusere avlingene, selv på dårlig jord. Frømateriale for påfølgende plantinger kan samles uavhengig, og spares ved kjøp.

Praktisk teknologi for dyrking av tidlige poteter presenteres av forfatteren av videoen:

Nedenfor i tabellen finner du lenker til artikler om potetvarianter som modner til forskjellige tider:

Midt sentMiddels tidligSen modning
AuroraBlack PrinceNikulinsky
ScarbNevskyAsterix
MotDen mørke kvinnenKardinal
RyabinushkaLord of the open spacesKiwi
BlåRamosSlavisk
ZhuravinkaTaisiyaRocco
LasunokBastIvan da Marya
TrollmannnykkerPicasso


Se videoen: Mediterranean Holiday aka. Flying Clipper 1962 Full Movie 1080p + 86 subtitles (Juli 2022).


Kommentarer:

  1. Nakinos

    Absolutely with you it agree. In it something is also idea excellent, I support.

  2. Gene

    ja stor fantasy på Tavo hto komponert UTB

  3. Kano

    Bravo, virker utmerket idé for meg er

  4. Ladd

    Det er behagelig, nyttig tanke

  5. Miki

    Between us speaking, this is evident. I invite you to try searching on google.com

  6. Chrysostom

    Jeg gratulerer, hvilke ord ..., den strålende tanken

  7. Ramsden

    I am aware of this situation. Vi må diskutere.



Skrive en melding